Hacker 1 Milyar Token Bastı: O Altcoin Fiyatı Çakıldı!

Kripto dünyasında hack olayları bitmek bilmiyor. Yeni bir istismar olayında Holograf saldırganı, 1 milyar HLG tokeni bastı. Bu tokenler ilk basım sırasında 14,4 milyon dolar değerindeydi. Hack olayının ardından altcoin kısa sürede değinin yüzde 80’ini kaybetti.

Holograph hackerı kısa sürede 1 milyar token bastı!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, son günlerde yüksek profilli hack olayları artıyor. Bunlardan sonuncusuna da Blockchain tokenizasyon platformu Holograph maruz kaldı. Kötü niyetli bir aktör, Holograph protokolünün operatör sözleşmesini hackledi. Bunun ardından hacker, 14,4 milyon dolar değerinde 1 milyar HLG token bastı. Hack saldırısının ardından altcoin projesinin yerel tokenı değerinin yaklaşık yüzde 80’ini kaybetti.

Holograph’ın X hesabı 14 Haziran’da hacklendiğini doğruladı. O zamandan beri ilk istismarı düzelttiğini açıkladı. Ayrıca, hacker’ın hesaplarını dondurmak için kripto para borsa ortaklarıyla birlikte çalıştığını belirtti. Holograph kendi soruşturmasını başlattığını ve emniyet güçleriyle temasa geçtiğini de sözlerine ekledi.

Altcoin fiyatı çöktü

HLG’nin fiyatının düşmeye başlaması yalnızca 10 dakika sürdü. CoinGecko’ya göre, dokuz saat içinde token %79,4 düşüşle 0,014 dolardan yerel en düşük seviye olan 0,0029 dolara geriledi. Böylece, HLG’nin piyasa değeri bu zaman diliminde yaklaşık 22 milyon dolardan 4,8 milyon dolara düştü. HLG o zamandan beri biraz toparlanarak 0,0075 dolara yükseldi.

HLG’nin son 24 saat içindeki fiyat değişimi. Kaynak: CoinGecko

1 milyar HLG tokeni şu anki fiyatlarla 7,4 milyon dolar değerinde. Ancak bilgisayar korsanı ilk istismardan yaklaşık dört saat sonra basılan HLG’yi stablecoin Tether’e dönüştürmeye başlamıştı bile.

Dokuz işlemde 1 milyar HLG token basan bilgisayar korsanının işlemleri. Kaynak: Etherscan

Holograph saldırısı nasıl gerçekleşti?

Etherscan’a göre, bilgisayar korsanı 1 milyar HLG tokenini bir akıllı sözleşme açığından faydalanarak bastı. Hacker, bu miktardaki basımı dokuz işlemde gerçekleştirdi. Ayrıca, ilk basımı 13 Haziran TSİ 12:47’de yaptı. Bunlardan yedisini 100 milyonluk partiler halinde gönderdi. Risk sermayesi şirketi CMT Digital’de kripto para araştırmacısı olan Matt Casto, bilgisayar korsanının 26 gün önce Holograph’ın operatör sözleşme adresine fon sağlayan bir “haydut geliştirici” olduğuna inanıyor. Holograph, bilgisayar korsanının kimliğini bilip bilmediği konusunda henüz bir açıklama yapmadı.

Holograph, Omnichain ekosistemine dayanıyor ve tokenlerin aynı sözleşme adresini korurken blok zincirleri arasında hareket etmesini sağlıyor. Böylece varlık ihraç edenlerin cross-chain verileri endekslemesine olanak tanıyor. Altcoin projesi, Animoca Brands ve Mechanism Capital gibi şirketlerden risk sermayesi fonu aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir