Rusya, Ukrayna yakınlarında taktik nükleer tatbikat başlattı

T24 Dış Haberler

Rusya, “Batı tehditlerine karşı” Ukrayna sınırının yakınında taktik nükleer silah tatbikatları yapmaya başladı. 

Ukrayna’yı 2 yılı aşkın süredir devam eden işgalinde Moskova sıklıkla nükleer silah cephaneliğinden ve kendi varlığına karşı bir tehdit görürse onları kullanma hazırlığından söz etti. Batı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i sorumsuzca nükleer silah kullanma tehdidinde bulunmakla suçladı. 

Rusya Savunma Bakanlığı salı günü yaptığı açıklamada tatbikatların Moskova’nın ilhak ettiğini iddia etti Ukrayna topraklarıyla Rusya’nın sınırında bulunan Güney Ordu Bölgesi’nde yapılmakta olduğunu söyledi. Bakanlık, tam lokasyon belirtmedi. 

Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada tatbikatların “stratejik olmayan nükleer silahlarla savaşan birimlerin personel ve teçhizatının karşılık vermeye ve Rus devletinin toprak bütünlüğü ve egemenliğini koşulsuz olarak sağlamaya hazır olup olmadığını” test etmek üzere tasarlandığı belirtildi.

Açıklamada tatbikatların, “Bazı belli Batılı yetkililer tarafından yapılan provokatif açıklama ve tehditlere karşılık” niteliğinde olduğu da belirtildi. 

Putin, tatbikatların yapılmasını bu ay Batı’dan gelen Ukrayna ile ilgili açıklamaların Moskova’da rahatsızlık yaratmasının ardından emretmişti. 

Rus yetkililer, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un NATO ülkelerinin Kiev’e asker gönderme olasılığını yok saymaması gerektiği ve Britanya Dışişleri Bakanı David Cameron’ın Kiev’in Rusya’ya Batı yapımı füze atma hakkı olduğunu söylediği açıklamalarına işaret etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir