Tayyibi üzmeme soruşturması

“Sosyal medya hesapları üzerinden cumhurbaşkanı ve hükümetine yönelik hakaret içerikli paylaşımlarda bulunduğu” gerekçesi ve “Cumhurbaşkanına hakaret” ile “Siyasi paylaşım yapma” iddiasıyla iki ayrı bakanlık soruşturması açıldı. Ankara’dan Aydın’a gönderilen Bakanlık Müfettişi Mahmut Önal, Nazilli Eğitim İş Şube Başkanı Abdullah İçöz hakkında istenilen cezayla ilgili İçöz’e bilgi vermezken, “Tayyibi Üzmeme İstatistik Kurumu (TÜİK), sahte enflasyon rakam-
ları açıklamaya devam ediyor dedin mi?” diye sordu.

BAKAN EMRİYLE AÇILDI

Başkan İçöz’ün sosyal medyadaki 13 paylaşımı, ekran görüntüsü numaralandırılıp ‘Belge’ olarak soruşturma dosyasına eklendi. “Abdullah İçöz, Nazilli’de dernek memuru olup, sol sendika başkanı. Cumhurbaşkanımıza ve hükümete hakaret etmektedir. Sendikadan (Eğitim Bir Sen) üye koparıyor. Buna soruşturma açılmayacak mı?” diye bir ihbarın da dosyada yer aldığı öğrenildi. Bakana kadar ulaşan ihbar üzerine Yusuf Tekin’in emriyle soruşturmalar açıldı.

Başkan İçöz’e; “Ampul patladı”, “Emekçi arkadaş, emeğimizin çalınmasına göz yuman yandaş sendikadan istifa et”, “MEB’in gizlice yürüttüğü müfredat çalışmasında amaç laikliği bitirmek”,  “Öğretmen atama takvimini açıklamayan bakan, buna ses çıkarmayan sendikalar canınız cehenneme”, “Fotoğraftakiler sözde sendika temsilcileri, Çalışma Bakanı ile halı saha maçı yapmışlar” sözleri de soruldu.

Sözcü’nün haberi dosyada

Eğitim İş Nazilli Temsilcisi Abdullah İçöz’ün önceki gün ifadesi alındı. Soruşturma dosyasında, “Öğretmen açığı 100 bin, Recep Tayyip Erdoğan hükümetinin açıkladığı 20 bin”, “Emeğinizi ve ekmeğimizi daha fazla çaldırmayın”,  “Deniz, Yusuf ve Hüseyin ölümsüzlüğe uzanan bir direniş” sözleri ve SÖZCÜ Gazetesi’nde 3 Mayıs 2024’te yayınlanan “Maarif müfredatı bahane, AKP propagandası şahane” başlıklı haberi sosyal medyada paylaştığı için sorgulandı. “SÖZCÜ’de yayınlanan, ‘Maarif müfredatı bahane, AKP propagandası şahane’ haberini yorumsuz paylaştım. Eğitim İş Genel Merkezi zaten gerçek enflasyon rakamlarını açıklamadığı için TÜİK’i mahkemeye verdi. ‘Tayyip’i Üzmeme İstatistik Kurumu (TÜİK), sahte enflasyon rakamları açıklamaya devam ediyor’ paylaşımını, sendika başkanı olarak, öğretmenlerimizin hak kaybını gündeme taşımak için yaptım” ifadelerini kullandı. “MEB’in gizlice yürüttüğü müfredat çalışmasında son aşamaya geldiği haberi ulusal basında çıktı, ben paylaştım. Öğretmen atama takvimini açıklamayan bakan ve bunu bakana sormayan sendikalara, ‘canınız cehenneme’ de dedim. Canınız, cehenneme demek hakaret değil serzeniştir. Cumhurbaşkanı ve hükümet üyelerine hakaret etmedim.”

Tayyibi üzmeme soruşturmasını da gördük

Eğitim İş Sendikası Genel Başkanı Kadem Özbay:

“AKP, kendisini devletin sahibi gibi görüyor. MEB de kendini okulların, öğretmenlerin ve öğrencilerin sahibi sanıyor. İktidar, her eleştiriyi şahsi algılayıp, soruşturma açıyor. Hükümete yakın sendika, il, ilçe MEM’leri, muhalefet genel başkanları, milletvekilleri hakkında isim ve fotoğraf kullanarak, hakaret içerikli paylaşımlar yapınca, MEB susuyor. Eğitimde hiç sorun yokmuş gibi bakanlık, öğretmenlerin, sendikacıların sosyal medya hesaplarını takip edip, suç çıkarmaya çalışıyor. Soruşturma açılan Eğitim İş Sendikası Nazilli Temsilcisi’nin paylaşımları sendikal faaliyet kapsamındadır. Öğretmen ve öğrencilerin haklarını koruyacak paylaşımlar yapmasının önünde yasal engel yoktur ve bu bir sendikal sorumluluktur. SÖZCÜ’nün haberi dosyaya konulup, öğretmen sorgulanıyor. Bakan emriyle, sendika temsilcisine soruşturma açılıp, korku yaymaya çalışılıyor. Korkmuyoruz, arkadaşlarımızın yanındayız. AKP’nin demokrasi bilinci sadece kendilerini övüldüğü zaman var. Gerçeklere tahammülleri yok. Sendika olarak veriler gerçeği yansıtmadığı için TÜİK’e zaten dava açtık. ‘Tayyibi Üzmeme Kurumu (TÜİK) benzetmesi için soruşturma açılması trajikomik. Bu bir suçlama değil, nüktedan eleştiridir. Yusuf Tekin, ‘Ampul patladı’ tanımlaması için soruşturma açılır mı? Böyle soruşturmanın dünyada örneği var mı? ‘Ampul patladı’, ‘Tayibi Üzmeme’ gibi boş soruşturmalarla uğraşmayı bırakıp, eğitimin dev sorunlarına odaklanın. MEB’in sayesinde ‘Tayyibi Üzmeme’ soruşturmasını da gördük.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir