TSMC, Huawei’nin tehdit olmadığını düşünüyor

Dünyanın önde gelen çip üreticisi TSMC, Huawei’nin son dönemdeki çip geliştirme hamlelerinin yarattığı tehdidi hafife aldı. Şirketin hissedar toplantısında, TSMC yöneticileri, teknoloji farkı ve ABD ihracat kısıtlamalarını gerekçe göstererek piyasa hakimiyetlerini koruyacaklarına olan güvenlerini dile getirdiler.

TSMC Başkanı Mark Liu, bir hissedarın Huawei ve diğer rakiplerle ilgili sorusunu yanıtlayarak, “TSMC her rakibi çok dikkatli değerlendirir. Her zaman rakiplerimiz olacak. Ancak bu Huawei ile ilgili bir durum değil,” dedi. Liu, Huawei ve dolayısıyla Çin’in çok geride olduğunu öne sürdü.

TSMC Başkanı Wei Zhejia ise, Huawei’nin çip üretim teknolojisinde TSMC’ye yetişmesinin “imkansız” olduğunu belirtti. Bu özgüven, TSMC’nin yarı iletken endüstrisindeki köklü konumundan kaynaklanıyor.

Huawei, ABD hükümetinin gelişmiş çip üretim ekipmanlarına erişimini sınırlayan kısıtlamalardan özellikle etkileniyor. Bu durum, Huawei’nin en üst seviyede rekabet etme yeteneğini engelliyor. TSMC, gelecek yıl 2nm çip üretimine başlamayı planlarken, Huawei hala 7nm işlemcilerle çalışıyor ve 5nm SoC’larının yakında piyasaya sürülebileceği söylentileri var.

2019’da ABD tarafından kara listeye alınan Huawei, Mate 60 Pro ve yeni Kirin 5G işlemcileriyle geri dönüş yapmaya çalıştı. Ancak 7nm teknolojisi, performans ve verimlilik açısından diğer çip üreticilerinin en son ürünlerine kıyasla dezavantaj yaratıyor.

Huawei’nin kendi kendine yeterlilik çabaları takdire şayan olsa da, teknoloji farkı ve ABD kısıtlamalarının getirdiği zorluklar önemli bir engel oluşturuyor. Soru şu: Huawei de dahil olmak üzere herhangi bir rakip, TSMC’nin kurulu liderliğini ve katı ihracat kontrollerini aşabilecek mi? Bu sorunun cevabını sadece zaman gösterecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir